نکات مهم در خرید اینترنتی امن

خرید کالا و اقلام مورد نیاز و ارائه‌ی خدمات آنلاین، از جمله خدمات با ارزشی است که روی بستر اینترنت ارائه می شود.

با افزایش جمعیت در سرتاسر دنیا، نیازهای مختلف مردم نیز افزایش یافته است و با نیاز مردمان در گدشته تفاوت دارد. درحال‌حاضر برای رفع بسیاری از نیاز ها می‌توان از بستر اینترنت استفاده کرد. فروش اینترنتی یکی از انواع تجارت الکترونیکی است که به خریداران امکان خرید مستقیم کالا و خدمات را از فروشگاه یا فروشنده‌ای در بستر اینترنت و با استفاده از مرورگر وب فراهم می‌کند.

استفاده از فروشگاه‌های آنلاین برای تهیه‌ی محصول مدنظر، مزایای زیادی به‌همراه خواهد داشت. برای مثال، خریدهای اینترنتی به جابه‌جایی فیزیکی پول نیازی ندارند؛ به‌همین‌دلیل، بسیاری از نشکلات پرداخت های نقدی کاهش می‌یابد. همچنین، خرید از اینترنت به آماده‌شدن و طی مسیر خانه تا بازار و افزایش ترافیک و آلودگی هوا نیازی ندارد و به‌راحتی و در بستر اینترنت می‌توان در فروشگاه‌های مختلف کالای مدنظر را جست‌وجو کرد و حتی قیمت آن را در چندین فروشگاه مقایسه کرد. علاوه‌بر‌این، خرید اینترنتی باعث فراهم‌شدن فرصت‌های شغلی متعدد و کارآفرینی‌های بسیاری نیز شده است. در حال حاضر تعداد زیادی از فروشنده های آنلاین در منزل خود مشغول به کار هستند.

موضوع امنیت در وب‌سایت‌های فروش آنلاین را می‌توان اصلی‌ترین مسئله در خرید از هر بستر اینترنتی قلمداد کرد. بسیاری از کلاه‌برداران در فضای مجازی با استفاده از ناآگاهی و کم‌دقتی خریداران در فروشگاه‌های آنلاین، آسیب‌های جبران‌ناپذیری در کسب‌وکارهای آن‌ها به‌وجود آورده‌اند. البته این مسائل با رعایت چند نکته‌ به‌سادگی حل‌شدنی است. پس، پیش از خرید اینترنتی، این نکات را برای حفظ امنیت خود و کارت بانکی‌تان باید مطالعه کنید.

 

مطمئن باشید از آدرس آنلاین واقعی خرید می‌کنید

برای درامان‌ماندن از حملات سایبری، از تجربه‌ی دوستان و آشنایان نزدیک درباره‌ی خریدهای آنلاین باید استفاده کنید. همچنین، توجه کنید از وب‌سایت‌هایی خرید کنید که محصولات مجاز عرضه می‌کنند و البته قیمت محصولاتشان نیز به‌طرز عجیب و باورناپذیری کمتر از بازار نیست. علاوه‌براین، حتما به تعداد محصولات، طبقه‌بندی درست آن‌ها، سابقه‌ی کاری، دیدگاه‌های کاربران و صحت اطلاعات تماس توجه کنید.
ناگفته نماند بسیاری از فروشگاه‌های اینترنتی نیز در بستر وب‌سایت‌ها راه‌اندازی نشده‌اند و تعداد زیادی از این فروشگاه‌ها را فروشندگان فعال و نیازمند در بستر فضاهای مجازی مانند اینستاگرام و تلگرام راه‌اندازی کرده‌اند. بسیاری از این افراد سرپرست خانوار هستند و ازطریق فروش محصولاتشان امرارمعاش می‌کنند؛ اما باتوجه‌به اینکه رسیدن به اعتماد کامل برای خرید از این فروشگاه‌ها تقریبا ناممکن است، دامنه‌ی خرید خود را تنها به فروشندگانی باید محدود کنید که دوستان و آشنایانتان از آن‌ها با موفقیت خرید کرده‌اند

 

از وجود نماد اعتماد الکترونیکی در بخش انتهایی سایت مطمئن شوید
نماد اعتماد الکترونیکی که ای‌نماد نامیده می‌شود، مهم‌‌‌‌ترین عامل اعتبار هر فروشگاه اینترنتی محسوب می‌شود. ای‌نماد جواز و تأییدیه است که مرکز توسعه‌ی تجارت الکترونیک وزارت صنعت و معدن ، برای فروشگاه‌های اینترنتی صادر می‌کند که محصولات و خدماتشان را آنلاین ارائه کنند. لازمه‌ی حیات هر فروشگاه اینترنتی ایجاد اعتماد بین فروشگاه و کاربران آن است و این جلب اعتماد علاوه‌بر طراحی سایت، کیفیت محصول، معروف‌بودن و روش‌های تبلیغاتی آن، به جواز محکم‌تری نیز نیاز دارد. در همین زمینه، اینماد به‌عنوان مهر تأییدی بر صداقت فروشگاه‌های اینترنتی است. ای‌نماد علاوه‌بر افزایش اعتماد کاربران در خرید از فروشگاه اینترنتی، امکان دریافت درگاه بانکی و افزایش میزان امنیت خرید را نیز فراهم می‌کند؛ زیرا با استفاده از این نماد، امکان گارانتی محصولات و برگشت‌پذیربودن مبلغ برای مشتریان نیز امکان‌پذیر می‌شود.

گفتنی است وجود این نماد در سایت، نشان‌دهنده‌ی ارزیابی حقوقی سایت مدنظر است. اگر سایت متخلفی نماد الکترونیک داشته باشد، درصورت بروز هرگونه مشکل با استفاده از قانون می‌توان از آن سایت شکایت کرد و خسارت متحمل‌شده را قانونی پیگیری کرد. تنها منبع رسمی برای دریافت جواز است و این نماد را در قسمت پایینی سایت ای نماد (Footer) می‌توان مشاهده کرد. درصورت کلیک ، شما را به صفحه‌ای هدایت می‌کند که حاوی تاریخ صدور آن نماد و نام مالک فروشگاه اینترنتی است.

 

 

نکات مهم در خرید اینترنتی امن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *