تاریخچه ی فیلترشکن ها : تمامی ابزار هایی که ما در طول روز استفاده می کنیم، در دروان مختلف، دستخوش تغییرات مختلفی شده است.
سیر تکامل اینترنت هم همینطور است!
از زمانی که اینترنت در خانه ها، بین مردم و کسب و کار ها راه یافت، بحث “امنیت” آن بسیار مهم شد. امنیت اینترنت هم در طی زمان های متفاوت، دستخوش تغییراتی شد. بخش جالب تغییرات، مربوط به وی پی ان ها و فیلترشکن ها است که ما در این مقاله به بررسی آن می پردازیم.

در دورانی که اینترنت در بین انسان ها جا باز کرد، عدم امنیت فضاهای داخلی اینترنت، بیشتر متوجه دولت ها و سازمان ها بود. دسترسی به برخی از اطلاعات آن ها به دلیل فضاهای خالی یا اصلاحا باگ هایی که سیستم های امنیتی داشت، باعث شد که به خصوص دولت ها و سازمان ها استفاده از ابزاری جدید به نام “فیلترشکن” یا “وی پی ان” را آغاز کنند.

فیلترشکن به آن ها اجازه داد تا از دور به یک شبکه ی خصوصی دست پیدا کنند. این اتصال از یک پلتفرم عمومی و امن به نام “فیلترشکن” انجام شد.

وی پی ان ها از تکنیک های مختلف پنهان شدن استفاده می کرد. هرچند این تکنیک ها در سطح ابتدایی در آن زمان اجرا می شد تا اطلاعات شما را از دسترسی بی اجازه محفوط نگاه دارد.
یعنی اطلاعات را رمزنگاری می کرد.

جالب است بدانید که از سال 2005 تا حالا، پروتکل وی پی ان جدیدی به بازار معرفی نشده است. اکثرا توسعه‌دهندگان ترجیح می دهند با نمونه هایی که مرجع آن ها باز است که ما آن ها را “اوپن سورس” می نامیم، سعی کنند همان ها را ارتقاع دهند.

از سوی دیگر، به‌هرحال به دلیل رقابت همیشگی، که بسیار شبیه به زندگی در اینترنت است، گاهی پی گرفتن یک مسیر برای نوآوری بسیار سخت و رنج‌آور می‌شود.

بخش دیگر امنیت مربوط به وب سایت ها می شود که شرکت های طراحی وبسایت باید مسئولیت آن را تا حدودی به عهده بگیرند. شرکت های طراحی وبسایت با استفاده از پلاگین های اصلی و اورجینال و تعهد در عدم استفاده از پلاگین های غیر قانونی، امکان حک شدن وبسایت را به حداقل می رسانند. در نتیجه یکی از مواردی که باید در انتخاب شرکت طراحی وبسایت مد نظر داشته باشید، این است که آن شرکت چقدر به تعهدات خود در مورد استفاده از پلاگین ها و دیگر ابزار ها به صورت ” اورجینال” پایبند است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *